Pro rodiče

Většinu našeho času trávíme ve volné přírodě na liberecké Rašovce. V několika případech, jako je například velice nepříznivé počasí, nebo únava po náročném dni, se uchylujeme do jurty. Obyčejně v ní připravujeme pokrmy a odpočíváme po obědě.

Jurta je původem mongolské kruhové obydlí stávající se z dřevěné konstrukce a je izolovaná plstí a plachtou. Naše jurta stojí na dřevěné podlaze, je vytápěná kamny a má průměr 6 metrů. Je velice útulná nejen pro děti.

Děti od tří let přijímáme po celý rok dle našich možností a kapacity. Přihlášku, Ceník a Často kladené otázky naleznete níže. Provozní řád zašleme na požádání.

Preferujeme však osobní setkání, kde si lépe řekneme, zda jsme navzájem vhodnou volbou.

Rádi vás poznáme!

CENÍK

Celodenní měsíční docházka (8.00- 16.30 hod, v zimě pak do 16 hod)

4 dny v týdnu 6 000,- Kč / dítě/ měsíc

2 dny v týdnu 4 000,- Kč / dítě/ měsíc

Sleva pro sourozence 10%

Zřizovatelem Lesního klubu Rašovka je spolek, který funguje jako nezisková organizace a nepobírá jakékoli příspěvky od státu. Náklady na provoz jako platy průvodců, nájem a provozní výdaje jsou hrazeny z měsíčních příspěvků .

Ceny nezahrnují stravné.

Stravné dle individuální domluvy.

Věcný či finanční sponzorský dar uvítáme, samozřejmostí je poděkování na webu a darovací smlouva.

Jsme členy Asociace lesních mateřských školek www.lesnims.cz .

FAQ – často kladené otázky

Jakou nabízíte docházku?

Je možné nastoupit na dva, nebo čtyři dny, dle kapacity lze dny vybrat či navýšit.

Jak staré děti berete?

Přijímáme děti dle individuální domluvy a osobního setkání od 3 let, výjimečně i dříve. Pro děti mladší je jako mezikrok a pro seznámení s prostředím vhodné Rašení, které pořádáme od jara do podzimu. Je to dopolední setkání menších dětí a maminek.

Jak u vás probíhá zápis a podle čeho vybíráte?

Na jaře dle počasí vyhlašujeme Den otevřené jurty cca v dubnu a v květnu. Je možné přijít s celou rodinou a dítětem, poslechnout si nás, seznámit se s námi a vše si u nás prohlédnout. Děti pak na jaře nastupují po dohodě hned. Vybíráme děti s ohledem na věk, sourozence, samostatnost a také tak, abychom vhodně doplnili stávající kolektiv.

Jak vypadá adaptace nových dětí?

Děti nejprve přijdou s rodičem na dopoledne, rodič se další den zkouší odpojit alespoň na část programu a dále pak dítě zkusí ve školce zůstat dopoledne samo. Po dohodě dochází již na dny celé. Vše velice záleží na domluvě a konkrétním dítěti. Z našich zkušeností doporučujeme adaptaci příliš neprotahovat, často to pak končí stagnací a neúspěchem. Dáme vám čas, ale někdy se přeci jen ukáže, že dítě ještě není na odloučení zralé a docházku je nutné přerušit a odložit. Pokud dítě v jakékoli fázi docházky pláče ráno, snažíme se mu pomoci to překonat, pokud se dále zapojí, je to v pořádku. Když je dítě nešťastné po celý den a program si neužívá, kontaktujeme rodiče.

Fungujete i o prázdninách?

Ano, školní prázdniny přes rok se nás netýkají, zavíráme pouze mezi vánočními svátky a v létě týden na konci července a týden na konci srpna. Rodiče se vždy termín včas dozvědí.

Jezdíte na výlety?

Ano, jednou měsíčně vyrážíme na výlet krom letních prázdnin, kdy máme příměstské tábory. Většinou to bývá do Liberce a sraz míváme tam. Preferujeme kulturu jako muzea, divadla, botanickou zahradu, či knihovnu, kam se dostáváme MHD. V létě pak chodíme i na větší celodenní výlety vlakem, či pěšky. Zvány jsou všechny děti bez ohledu na den docházky, doplácí pouze oběd, či vstupné.

Můžeme si nosit vlastní stravu? Co potravinové alergie?

Máme zkušenost s alergiemi a i vlastní obědy umožňujeme. Preferujeme ale ve skupině jednotnou stravu pro pocit sounáležitosti. Vítány nejsou sladkosti a sladké nápoje.

Musí u vás děti spát po obědě?

S respektem přistupujeme i ke spánku dětí a nikoho ke spaní nenutíme. Po obědě si však jdeme všichni odpočinout do jurty, či v létě ven do stínu. Přečteme si společně několik pohádek, a kdo spánek potřebuje, má možnost usnout, ostatní děti si potom berou knihy na prohlížení, či jiné klidové aktivity. Odpočinek po náročném dni v přírodě děti většinou vítají a do spacáku se těší. Považujeme to za velice zdravý a potřebný rituál.

Můžu si den, kdy je dítě nemocné, nebo na dovolené vybrat jindy jako náhradu?

Ne, náhrady nejsou v provozu malého klubu možné. Jeden důvod je personální a druhý finanční. Vaše místo pro vás držíme po celý rok a také jsme na příspěvcích zcela závislí. Při dlouhodobé absenci nabízíme slevu 10% z měsíční docházky.

To jste opravdu venku za každého počasí?

Ano, každý den se ven vypravíme na velkou část dne. Jsou dny v roce, kdy je počasí extrémní a v zázemí strávíme více času, ale jinak na to není zázemí lesních školek stavěné. Slouží pouze jako úkryt pro nezbytnou dobu. Děti si čas venku ohromně užívají a moc rády venku i svačí a obědvají.

V zimě vám musí být zima a v létě vedro…?

Pro pobyt venku je stěžejní vhodná výbava. V zimě vám poradíme, jak oblečení vrstvit, dnešní doba nabízí nepřeberné množství funkčních materiálů. V létě se pak zdržujeme ve stínu lesa s pokrývkou hlavy.

Může u vás dítě splnit povinný rok předškolního vzdělávání?

Lesní kluby nejsou v rejstříku MŠMT, to jim dává mimo jiné velkou volnost v mnoha věcech. Předškolní rok se řeší přestupem na rejstříkovou MŠ, nebo nejčastěji tak, že u nás děti zůstávají, zapíšou se do vstřícné, či spádové státní MŠ. Tam se potom nahlásí na IV a jednou dorazí na přezkoušení, což je formalita, se kterou vám rádi poradíme.

Mohou k vám docházet i neočkované děti?

Zda dítě očkujete, či ne, je zcela vaše věc. Nám nepřísluší se na očkování dotazovat.

Co když máme vleklou rýmu?

Obecně se držíme pravidla, že pokud se dítě doléčuje a jen dosmrkává, dokašlává a je schopno účastnit se programu, docházka možná je. Pokud se necítí fit, či mělo velice špatnou noc, dopřejte mu den odpočinku. Prosíme, nechtějte po nás podávat léky, či dítě šetřit, není to v běžném provozu možné a pro dítě vhodné.

Není to u vás nebezpečné? Vždyť ani nemáte plot 🙂

Věřte nám a svým dětem. Po důkladném seznámení s pravidly a hranicemi pozemku děti dohody respektují. Naši zkušení průvodci velice dbají na bezpečí svěřených dětí. Děti neustále počítáme a kontrolujeme. Jsme vybaveni lékárničkou, zdravotními kurzy a telefonem s aplikací Záchranka. Nejčastější úrazy jsou odřeniny a šrámy, úrazy se samozřejmě stát můžou, snažíme se jim předcházet. Máme vypracovaný plán Rizik a přínosů, který pravidelně aktualizujeme a vyhodnocujeme.

Máte nějaká striktní pravidla, nebo praktikujete přístup volné výchovy?

K dětem a sobě navzájem přistupujeme s respektem a velice individuálně. Pravidla a především dobré návyky jsou však pro děti nejen zdravé a důležité, ale také nezbytné pro zdraví a bezpečí při pohybu ve volné přírodě. Máme několik pravidel ohledně pohybu, bezpečnosti a také chování se k sobě navzájem. Probíráme je v ranním kruhu i během dne. Nové děti mají čas na jejich osvojení.

Mažete v létě děti? A co probůh klíšťata?!

Děti v létě namažte doma, také většina z nich nosí do lesa delší rukávy a nohavice. Domazat děti odpoledne můžeme, ale vaším vybraným prostředkem. Ochrana proti klíšťatům je na rodičích. Podepisujeme Souhlas s odstraněním klíštěte průvodci. Jako nejlepší prevence se nám osvědčilo děti v sezoně každý večer důkladně prohlédnout.

Jakou vyžadujete spolupráci rodičů?

Snažíme se rodiny příliš nezatěžovat akcemi a brigádami. Pracovní brigádu na zvelebení areálu míváme na jaře, občas na podzim. Brigáda je dobrovolná a je to skvělá příležitost se poznat – tatínci pracují, maminky s prťaty jsou třeba na políčku a pak společně opékáme buřty. Veřejné akce bývají Jarní jarmark, divadlo v létě, Drakiáda, vánoční besídka a občas něco k tomu, ale jsou dobrovolné. Dobrovolníci přes léto sekají okolí jurty (jednou za 14 dní jedna rodina, zabere to max 2 hod) a spojí to třeba s rodinným piknikem, nebo přespáním. Vaše dovednosti, či projekty s námi můžete sdílet, jste vítáni!

Prostředí lesního klubu